Pomembno je kaj vnašamo v svoje telo. Vsaka naša telesna celica odreagira na vsak grižljaj, ki ga zaužijemo. Ta reakcija odzove procese, ki se odvijajo v telesu. Tako na ravni počutja, delovanja hormonov, razpoloženja, apetita, energije, koncentracije, bistrih misli itn. Urejena in uravnotežena prehrana nam pomaga, da dosegamo dobre rezultate na katerem koli področju v življenju.
Dobro počutje v svojem telesu
Dobro počutje v svojem telesu je nekaj, kar si vsaka ženska želi. Pot do tja je v resnici precej enostavna, po drugi strani pa ni. Enostavna, ker si radi sami zakompliciramo zadeve in ni enostavna, ker je življenje en ogromen skupek dejavnikov, ki imajo vpliv. Vseeno sta pa prehrana in gibanje področji v kateri se splača vlagati čas, trud in energijo, saj nam dvigujeta kvaliteto življenja.
Življenje me je na eni točki soočilo z življenjem »brez dodanega sladkorja« – diabetes. S tem je prišla »dieta«, ki je pa v mojih očeh samo zdrav način prehranjevanja. Veliko let je bilo težko, dokler nisem spoznala kako slabo vpliva nihanje krvnega sladkorja na delovanje mojega telesa. Pravzaprav na delovanje vsakega posameznika. Koliko negativnih posledic prinaša in kako smo ljudje zaradi tega lahko utrujeni, nerazpoloženi, pridobivamo odvečne kilograme, slabo spimo itn. Zakaj sem v to tako prepričana? Na sebi nosim senzor za kontinuirano merjenje sladkorja v krvi, ki mi izmeri krvni sladkor na vsakih 5 min in inzulinsko črpalko, ki mi vbrizgava inzulin ter meri porabo le tega. Krvni sladkor in poraba inzulina sta glavna pokazatelja tega, katera živila in kakšna prehrana je za telo ugodna in katera ne oz. v zmanjšani meri.
Nihanje sladkorja v krvi in večja poraba inzulina imata več posledic. Naštevam jih nekaj, ki jih sama najbolj občutim:
- pridobivanje telesne teže,
- pridobivanje telesne maščobe in s tem večjo možnost za zmanjšano občutljivost za inzulin,
- nihanje razpoloženja,
- povišan apetit in več »cravingsov«,
- padec energije in večja potreba po kofeinu,
- možnost PCOS sindroma,
- slab spanec in zaspanost,
- povišan srčni utrip in anksioznost,
- srčne in žilne bolezni, itn.
Znašla sem se na točki, ko tudi vsaj 5 kav na dan ni bilo dovolj. Zbujala sem se zaspana in rabila sem kar nekaj časa, da sem se prebudila. Vse me je motilo, bila sem nestrpna in nesrečna. Na hrano sem mislila ves dan in veliko časa razmišljala kaj bom jedla. Hranila je bila uteha in tolažba, včasih celo edina stvar, ki sem se je veselila. Noči so bile neprespane, zbujala sem se z otečenimi očmi, povišanim bitjem srca in tesnobnimi občutki sredi noči. Trenirala zato, da bom pokurila kar sem pojedla ali vsaj nekaj od tega. Počutje o sebi in v sebi je bilo na dnu, telo je bilo nenehno utrujeno in zaradi tega se nisem z veseljem prebujala v nov dan.
Sprememba je pa čudna. Težka, nenavadna in nepoznana. Po navadi raje ostanemo tam kjer smo, čeprav bi nam lahko bilo boljše ali lepše. Ni enostavno spremeniti svojih navad, začeti jesti drugače, ob drugem času, se čemu odreči itn. Še enkrat, je pa vredno.
Dovolj mi je bilo vsega tega počutja in želja, da prekinem začarane kroge je bila dovolj velika, da sem se odločila za prehrano brez dodanega sladkorja. S čim manj procesirane hrane, s čim manj maščobe in predvsem v zaporedju vnašanja hranil v obrokih. Prehrana, ki omogoča čim bolj stabilen nivo sladkorja v krvi.
Še nekaj razlogov zakaj je prehrana brez dodanega sladkorja tako pomembna.
V hitrem tempu življenja se včasih težko izognemo dodanemu sladkorju. Je pa vredno razmisliti o tem, kako lahko prehrana brez dodanega sladkorja pozitivno vpliva na naše zdravje.
Ohranjanje energije skozi ves dan
Sladkorji iz dodanih sladil in hitro prebavljivih živil lahko povzročijo hitro nihanje ravni sladkorja v krvi. To pa pomeni, da se bomo po hitrem porastu sladkorja v telesu kmalu počutili utrujene in brez energije. Prehrana brez dodanega sladkorja nam pomaga ohranjati bolj stabilno raven energije skozi ves dan, brez padcev in porastov.
Zmanjšano tveganje za diabetes tipa 2
S prehrano, ki je polna hitrih sladkorjev obremenimo trebušno slinavko, ki mora proizvajati več insulina za uravnavanje ravni sladkorja. S tem pridobivamo odvečno telesno težo, predvsem v obliki telesne maščobe in zmanjšujemo občutljivost telesnih celic na inzulin. Inzulin se sprošča vendar ne odigra svoje funkcije, telesne celice ga potrebujejo in zato se inzulina proizvaja še več. Telesne energije primanjkuje, apetit se veča. Posameznik se znajde v v krogu vedno večje porabe, ki eksponentno narašča. Zmanjšanje vnosa dodanega sladkorja pa zmanjša obremenitev trebušne slinavke in proizvodnjo inzulina, ki tudi povečuje apetit in preprečuje izgubo telesne maščobe. Tako se tveganje za sladkorno bolezen zmanjša.
Boljša koncentracija in učinkovitost
Nihanje ravni sladkorja v krvi lahko vpliva tudi na koncentracijo in produktivnost. Ko je raven sladkorja stabilna smo bolj osredotočeni in bolj učinkoviti pri tem, kar počnemo.
Nadzor apetita
Sladkorji iz dodanih sladil lahko sprožijo naglo lakoto in hrepenenje po hrani. Kar lahko vodi v prenajedanje in večjo telesno težo. Prehrana brez dodanega sladkorja lahko pomaga pri boljšem nadzoru nad apetitom, saj se ne pojavljajo ekstremni občutki lakote.
Splošno dobro počutje
Izboljšanje razpoloženja, zmanjšanje nihanja energije in večji občutki zadovoljstva.
Ni tako črno belo, kot se sliši. Ni potrebno iz prehrane popolnoma izločiti sladkorjev, že samo z zmanjšanjem lahko koristno vplivamo na zdravje in počutje.
Dodaj odgovor